نقش وایت برد برای رسیدن به فضا

نقش وایت برد برای رسیدن به فضا

انسان ، این موجود بی همتا همیشه به دنبال کشف و یادگیری است و در راه اکتشافات گاهی دست به کارهای عجیبی میزند . او هر آنچه که تا امروز در ذهن داشته را به واقعیت تبدیل کرده است ، از پرواز و اختراع برق بگیر تا عمل جراحی قلب و مغز . یکی دیگر بلوک سه جداره از اکتشافات بشر سفر به فضا است و در این راه تمام قوانین فیزیک را نقض کرده و با ساختن ابزار آلات به این مهم دست پیدا کرده است . شاید در ذهن خود این سوال را بپرسید که فضا چه ربطی به تخته وایت برد دارد ؟ آری ، سوال خوبی است . شما برای سفر به فضا یک ایستگاه فضایی و یک فضا پیما نیاز دارید و این دو به تنهایی قادر به فرستادن شما به فضا نیستند . برای دستیابی به این سفر ابزار های مختلفی نیاز دارید ، درست است که وایت برد یک کالای حیاطی برای این مهم نیست ولی نقش مهمی را در انتقال مباحث ایفا میکند و میتواند به تمام افراد حاضر در ایستگاه فضایی و فضا پیما کمک شایانی داشته باشد .

یک مقدار توضیح در مورد کاربرد های تخته وایت برد در یک ایستگاه فضایی و فضا پیما خالی از لطف نیست : معمولا در یک ایستگاه فضایی مانند اغلب مکان های اجرایی اتاق های کنفرانس و آموزشی وجود دارد . یک وایت برد شیشه ای بهترین گزینه برای بلوک سه جداره دیوار اتاق آموزشی است تا جدایی از کاربرد فوق العاده خود ، جلوه ی خاصی از هنر طراحی یک برد سفید را به رخ همگان بکشد . درجه داران ارشد فضانورد با در دست داشتن ماژیک های رنگی تمام مطالب مورد نظر را در کلاس آموزشی روی وایت برد شیشه ای ترسیم میکنند و توضیحات و آموزش های دقیق خود را از طریق نیروی سمعی و بصری به شاگردان خود انتقال می دهند . در اتاق های کنفرانس نیز از نوع فلزی وایت برد استفاده می شود و گاهی اوقات بعنوان پرده سفید جهت ویدئو پرژکتور به کار می رود و در انتقال مفاهیم کاربردی در مورد رعایت امور فضایی بحث و گفتگو می کنند و تمام نکات کلیدی در مورد چگونگی استفاده از ابزار آلات را بر روی وایت برد نوشته و به توضیح آنها می پردازند .

 

یک کاربرد دیگر وایت برد شیشه ای استفاده از آن برای تابلو اطلاع رسانی یا همان تابلو اعلانات می باشد ، به دلیل قابلیت نصب مگنت بر روی سطح شیشه ای وایت برد ، مدیر مرکز میتواند با نصب کاغذ های اطلاع رسانی و یا برگه های رعایت قوانین تمام مطالب را جز به جز به اطلاع همگان برساند . اگر فروش بلوک در یک مرکز فضایی در حال قدم زدن باشید در دست بعضی از کارکنان برد های سفید رنگی را می بینید ، آنها تخته وایت برد های کوچکی هستند که تمام وقت در دست آنهاست . دلیل این کار چیست ؟ به دلیل صدای فوق العاده بالایی که در بعضی بخش های ایستگاه فضایی وجود دارد امکان برقراری ارتباط از طریق صدا برای کارکنان با هم دیگر نیست و آنها مجبور هستند با نوشتن پیام خود بر روی وایت برد به یکدیگر اطلاع رسانی کنند و پیام های خود را از این طریق به یکدیگر انتقال دهند و در بعضی اوقات در همکار خود را در مورد خطری که امکان دارد برای او پیش بیاید مطلع کنند . این ها کاربردهای وایت برد در داخل ایستگاه فضایی است ولی این محصول پر کاربرد در فضا پیما نیز کاربرد دارد .

 


در یک فضا پیما چند فضانورد وجود دارند که مدت زیادی را در این محیط کنار هم می گذرانند و گاهی اوقات چندین ماه را درون این شی پرنده سپری می کنند و نیاز به یک برنامه روزانه برای روزمرگی خود دارند و ثبت این مطالب جزء بر روی یک تخته وایت برد امکان پذیر نیست ، چرا که هر روز برنامه تغییر می کند و نیاز به پاک کردن و نوشتن متداوم در طول سفر باعث می شود که بهترین گزینه وایت برد باشد . ثبت نوبت چک کردن شاتل و زمان خوردن وعده های غذایی ، زمان تقریبی حضور در فضا و حتی نوبت شیفت های فضانوردان از جمله نکاتی است که روی برد ثبت می شود .

 

یک کاربرد دیگر هم برای این برد سفید در اندازه کوچک وجود دارد و آن هم در مواقعی است که فضا نورد برای چک کردن لوازم ارتباطی به خارج از فضا پیما می رود و امکان نوشتن با کاغذ و خودکار را ندارد ، چون لباس فضانوردی بسیار دست و پا گیر است با در دست گرفتن یک ماژیک و یک وایت برد مطالب را می نویسد و پس از ورود آنها را بر روی یک کاغذ انتقال می دهد . در بعضی مواقع نیز اطلاعات حیاطی آنی را از پشت شیشه سفینه از طریق تخته وایت برد که در دست دارد به افراد داخل کابین اطلاع می دهد . این مواردی از استفاده وایت برد فلزی و وایت برد شیشه ای است که در عین سادگی کاربرد های بسیار مفید و زیادی دارند و روز به روز در نقاط مختلف جهان ، در مشاغل متنوع قابل استفاده می باشند .